Szkoła Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła została założona w 1998 r. przez kapucyna o. Piotra Kurkiewicza na Ukrainie. Proponuje ona cykl 6-cio letniej formacji zarówno dla osób indywidualnych jak i wspólnot.

Uczestnicy spotykają się 4 razy do roku. Trzy sesje – jesień, zima, wiosna – trwają od piątku do niedzieli, sesja letnia to sesja 10-cio dniowa. Nauczania wygłaszane na rekolekcjach inspirowane są materiałami pochodzącymi m.in. z Ruchu Światło-Życie, Odnowy Charyzmatycznej, Świętego Franciszka, Dwunastu Kroków AA. Szkoła Życia Chrześcijańskiego ma charakter ekumeniczny.
Nauczania są tak dobrane, aby stanowiły funkcjonalną całość. Sesje nie są więc oderwane tematycznie jedne od drugich. Ta spójność wpływa na stopniowe poznawanie naszej wiary oraz samego siebie. Szkoła Maryi poza sesjami rekolekcyjnymi prowadzi również centra rehabilitacyjne dla osób uzależnionych, „Rok dla Jezusa” czyli roczną Szkołę Misyjną oraz sesje dla młodzieży – Oazis.
Szkoła narodziła się na Ukrainie, jednak szybko powędrowała do innych krajów Europy. Obecnie w sesjach Szkoły, poza Ukrainą, można uczestniczyć w takich państwach jak: Białoruś, Rosja, Polska, Litwa, Bułgaria, Łotwa, Czechy, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy. Na terenie Polski działa 15 filii, do których należą: Poznań, Wrocław, Warszawa, Kraków-Nowy Targ, Włocławek, Gliwice, Nowa Sól-Zielona Góra, Jelenia Góra, Olkusz, Legnica, Szczecin, Kielce, Radom, Ostrołęka i Koszalin. Każdy uczestnik może wybrać filię, w której rekolekcjach chce uczestniczyć, w zależności od jego miejsca zamieszkania czy też dogodnego terminu (różne filie odbywają rekolekcje w różnym czasie). Głoszone treści są jednakowe, a więc uczestnictwo w rekolekcjach różnych filii nie wpływa na zmianę treści słyszanych przez osoby uczestniczące.
Poruszane treści to m.in. Kerygmat, postaci Dawida, Abrahama, Maryi, jak być uczniem Jezusa w naszej codzienności, uzdrawianie ran duszy, przygotowanie do ewangelizacji, prowadzenia małej grupy, bycia liderem wspólnoty, rozważanie Ewangelii wg św. Jana.

Ja na Szkołę trafiłam w listopadzie 2010 roku. Była to sesja jesienna, pierwszy raz organizowana w Olkuszu. Odpowiadała za nią Barbara Kaliś, która odwiedzając wspólnotę, do której należę (Wspólnota Kol 3, 2-3), z wielkim entuzjazmem zaprosiła nas na te rekolekcje. Dysponując wolnym weekendem zapisałam się na sesję. Byłam bardzo zadowolona z tej decyzji. Podczas trzech dni rozważaliśmy postać króla Dawida. Wspólne medytowanie nad Starym Testamentem wydało się być prostsze i o wiele bardziej owocne niż samodzielne. Podczas sesji, poza konferencjami (o królu Dawidzie), miały miejsce również poranne medytacje Słowa Bożego, Msze Święte, Modlitwy uwielbienia, Adoracja, spowiedź Święta, modlitwy wstawiennicze oraz rozmowy przy ciastku i kawie.
Kolejna sesja miała miejsce w lutym. Była to sesja zimowa. Po bardzo dobrym doświadczeniu poprzedniej postanowiłam udać się i na tą. Ponownie nie zawiodłam się. Ze względu na trudności organizacyjne sesja wiosenna w Olkuszu niestety nie odbyła się. Mimo to zdecydowałam się pojechać na sesję letnią. Miała ona miejsce w Domu Rekolekcyjnym na Górze Św. Anny niedaleko Opola. Był to bardzo dobry i owocny czas. Spotkanie z ludźmi z całej Polski, którzy podobnie jak ja szukają Boga i chcą Go wciąż na nowo odkrywać i poznawać. Wracałam stamtąd z wielkim pokojem w sercu. Od tego czasu nieprzerwanie uczestniczę w czterech w ciągu roku sesjach Szkoły Maryi. Wciąż na nowo przeżywam nawrócenie, odkrywam Boga i siebie – Jego Umiłowane Dziecko.
Wszystkich pragnących doświadczyć podobnego spotkania z Bogiem gorąco zapraszam na sesje Szkoły, zwłaszcza na najbliższą wiosenną sesję filii olkuskiej. Odbędzie się ona w dniach 9-11 maja 2014 r. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym JURA przy ul. Legionów Polskich 1 w Olkuszu oraz parafii św. Maksymiliana w Olkuszu. Więcej informacji na www.szkolazycia.info kontakt mailowy szkola.olkusz@gmail.com
Z Panem Bogiem,
                                                                                                                                        Joanna Słaby