Spotkanie styczniowe

 

 3.01.2014 r.

Wraz z Odnową w Duchu Świętym zebraliśmy się na pierwszą w tym roku pierwszopiątkową Mszę Świętą, którą celebrowali: opiekun naszej wspólnoty – ksiądz Stanisław Kołakowski – oraz nowy opiekun Odnowy – ksiądz Czesław Rechul. Wspólnie prosiliśmy Boga o błogosławieństwo na nadchodzący rok i dziękowaliśmy za cud Jego Obecności wśród nas.


10.01.2014 r.
Póki co, frekwencja wyraźnie dopisuje – i bardzo dobrze, bo losowaliśmy dziś świętych patronów na cały rok! Spotkanie prowadził Bernard przy wsparciu Kuby, a Słowo powiedziała Agnieszka Liszka.
Namiary: Sdz 1,13; Sdz 3,7-11, Sdz 13-16
Od dzisiaj wkraczamy w nowy etap historii narodu wybranego – jest to czas sędziów w Izraelu. Rozpoczynamy więc analizę Księgi Sędziów, która opisuje okres pomiędzy zajęciem ziemi Kanaan przez Izraelitów a czasami królów.
A Na wszystkich sześciu większych sędziów dziś przyjrzeliśmy się dwóm: Otnielowi i Samsonowi. Otniel, zanim został poważanym w Izraelu sędzią, był wojownikiem, bratankiem znanego nam już Kaleba. Za zdobycie miasta Kiriat-Sefer dostał za żonę córkę Kaleba – Aksę. Później Lud Boży jak zwykle zapomniał o przykazaniach swojego Boga, za co został wydany w ręce wroga na osiem lat. Kiedy Izraelici wołali w ucisku do Pana, On powołał wśród nich wybawiciela, a był nim właśnie Otniel. Pokonał on w bitwie nieprzyjaciela i sprawował sądy w Izraelu, który cieszył się pokojem aż do jego śmierci, czyli przez czterdzieści lat.Drugim omawianym dziś sędzią był Samson, niezwykle ciekawa postać.
Historia Samsona, długa i zawiła, bo aż na cztery biblijne rozdziały, jest historią grzesznego, miotanego namiętnościami człowieka, który mimo wszystko wypełnił Boży plan. Został wybrany przez Boga na nazira jeszcze przed swoim narodzeniem, kiedy to anioł przyszedł do matki Samsona, ale później swoim postępowaniem nie potwierdzał tego wybraństwa. Swoją nadludzką siłę wykorzystywał też do złych celów, spotykał się z prostytutkami, mścił się na niewinnych ludziach… W końcu, zdradzony, oślepiony i zniewolony przez wrogi naród, prosi Boga o udzielenie mu ostatni raz nadludzkiej mocy i opierając się o dwie kolumny w pogańskiej świątyni, zawala ją, grzebiąc pod gruzami siebie razem z mnóstwem pogan.
A Widzimy tutaj dwa odniesienia do Chrystusa: po pierwsze męczeńska śmierć – Samson rozpięty między dwiema kolumnami przypomina Chrystusa na krzyżu. Po drugie: wybraństwo Boże, rozpoczynające się od posłannictwa anioła. Można powiedzieć, że historia Samsona jest historią upodabniania się do Chrystusa. Jego postać pokazuje także, że nic, ale to nic, nie może przekreślić wybrania przez Boga. I za to chwała Panu!


24.01.2014 r.
Dzień Otwarty wspólnoty, wywiadówka, spotkanie potaizowe i wspólne kolędowanie – i to wszystko zmieściliśmy w jeden wieczór! Była chwila na refleksje nad regułą wspólnoty, na przypomnienie sobie wydarzeń minionego roku oraz tematów imprez wspólnotowych, była chwila na ciastko i herbatkę, na rozmowę i śpiew. Bardzo dziękujemy wszystkim gościom za przybycie – mamy nadzieję, że będziecie nas częściej odwiedzać!


31.01.2014 r.
Adoracja Najświętszego Sakramentu